Zateplení minerální foukanou vatou

Minerální vata je moderním izolačním materiálem s výbornými tepelnými, akustickými i protipožárními vlastnostmi. Její aplikace foukáním umožňuje rychlé, čisté a levné provedení u jednoduchých i složitějších konstrukcí.

Zateplujeme novostavby i rekonstrukce

Tepelnou izolaci provádíme kvalitní minerální vatou od certifikovaných výrobců. Čedičová minerální vata (označovaná také jako kamenná vata, či plsť) je druhem minerální izolace. Vyrábí se ze směsi rozemletého kameniva, které se roztaví v peci při teplotě 1000°C - 1500°C a poté rozvlákňuje za pomoci odstředivé síly. Z těchto vláken se pak vyrábí finální hmota (proces si můžeme zjednodušeně představit jako výrobu cukrové vaty). Mezi vlákny tak zůstávají mikroskopické dutinky, které zajišťují tepelnou i akustickou izolaci a nízkou objemovou hmotnost materiálu.

Skelná minerální vata je vyráběna velice podobně, rozdíl je hlavně ve vstupní surovině - místo kameniva je použito recyklované sklo. Z dřívějších dob nám ještě stále přežívá představa o zvýšené “kousavosti” skelné vaty. U staré technologie výroby totiž docházelo k tomu, že vata mohla obsahovat i drobné kousky skla. To už dnes neplatí a skelné vaty není třeba se obávat - naopak jde o moderní izolační materiál s totožnými vlastnostmi jako vata čedičová/kamenná. Konec konců - i sklo je vlastně jenom roztavená křemičitá hornina, tedy “kámen”.

Cena izolace foukanou minerální vatou

Jedním z hlavních argumentů pro zateplování izolační minerální vatou je její cena. A nejde pouze o cenu samotného materiálu, ale také o úsporu nákladů za práci- realizace probíhá rychle a čistě, takže zateplení stropu minerální vatou lze u běžného rodinného domu provést během jednoho dopoledne. Náš zákazník navíc získá ZDARMA konzultaci technika, zaměření zakázky, dopravu po celé ČR a v případě příznivých teplotních podmínek i zaměření termokamerou před a po provedení zateplení.

Bližší informace o naceňování naleznete v sekci Ceník.

Jakou vrstvou minerální vaty izolovat?

Zda u konkrétního případu foukat vatu na výšku 100mm, 140mm, 160mm, 200mm, 300mm či více závisí na řadě faktorů- tepelné ztáty objektu, skladba konstrukcí, způsob užívání stavby, atp. U některých realizací je vrstva izolace dána možnostmi konstrukce (například při izolování trámových stropů, podhledů, nebo pultových střech). Nejjednodušším řešením je domluvit si bezplatnou, nezávaznou konzultaci s naším technikem a najít optimální řešení přímo na místě.

Podívejte se na krátké video z naší montáže

Připravili jsme pro vás krátké video s ukázkou z jedné realizace foukané vaty. Více ukázek a zateplených budov najdete v sekci reference.

Technické vlastnosti minerální vaty

Z bezpečnostního hlediska považujeme za hlavní výhody čedičové vaty její zdravotní nezávadnost, biologickou neutralitu, nehořlavost (požární odolnost A1) a paropropustnost (pomáhá zamezit vzniku a šíření škodlivých mikroorganismů) - faktor difúzního odporu: μ = 1,1 - 2 (difúzně otevřená izolace). Ve dvou posledně jmenovaných bodech má minerální izolace velkou výhodu oproti celulóze.

Nízká objemová hmotnost foukané vaty (35 - 70 kg/m³) pak umožňuje její aplikaci přímo na podhledy u bungalovů a moderních dřevostaveb. Tento faktor je důležitý i u rekonstrukcí starších budov, kde se snažíme zamezit zbytečnému namáhání konstrukce.

Jako izolační materiál se pak minerální vata vyznačuje nejen výše zmíněným malým difúzním odporem, ale také výbornými hodnotami součinitele tepelné vodivosti (lambda λ) 0,036 - 0,042 W/(m/K). Minerální vata je tak skvělým tepelným a zároveň i akustickým izolantem.

Proč aplikovat minerální vatu foukáním

Hmota minerální vaty se zpracovává do pásů, desek, nebo do balíků pro následné použití ve foukacím přístroji. Největší výhodou aplikace čedičové i skelné vaty foukáním je možnost vyplnit hůře přístupná místa a složité konstrukce, kde by položení vaty ve formě pásů či desek bylo technicky i časově náročné, či dokonce nemožné.

Foukáním se vata dostane mezi trámy trámových stropů, spolehlivě zaizoluje vazníkové konstrukce, šikminy, podhledy a není potřeba složitějších zásahů- stačí prostupy na prostrčení foukací hadice. Zafoukávat střechy lze i zvenku po odstranění několika tašek- je však nutné proříznout a znovu slepit střešní fólii.

Jak probíhá realizace v praxi můžete vidět v našich Referencích.

Minerální vata je:

Zdravotně nezávadná

certifikovaný materiál, který neškodí našemu zdraví

Ekologicky šetrná

vata je biologicky neutrální, nezatěžuje životní prostředí

Bezodpadová

při instalaci nevzniká nepořádek ani nebezpečný odpad

Paropropustná

malý difúzní odpor zajišťuje vysokou propustnost vodních par

Nehořlavá

pomáhá zabraňovat šíření ohně (protipožární odolnost A1)

Nenasákavá

nevsakuje vodní páry - difúzně otevřená izolace

Odolnost proti škůdcům

plísně, houby, bakterie ani hlodavci ji nenapadají

Nesláhavá

nemění svůj tvar a je objemově stálá

Probíhá zpracování

Formulář pro nezávaznou poptávku

Kontaktní údaje:

Místo montáže:

Podrobnosti k montáži:

Nevíte si rady, jak vybrat více obrázků?

Výběr více obrázků provedete podržením klávesy CTRL a klepnutím na vybrané obrázky levým tlačítkem myši.

+

Kliknutím na tlačítko "Odeslat" souhlasím se zpracováním osobních údajů podle vyhlášky GDPR.